0 (312) 447 35 38
0 (312) 447 16 28

RADAT DOZİMETRİ LABORATUVAR HİZMETLERİ

HAKKIMIZDA

Medikal ve havacılık alanlarında hizmet veren STH Teknoloji A.Ş 2003 yılında kurulmuştur. Verdiği hizmetler kapsamında, Termolüminesans dozimetre (TLD) sistemlerinin üretimini yapan öncü firmalardan RADOS’a ait ürünlerin dünya üzerindeki satış, bakım ve teknik servisinden sorumlu olan RAD-PRO International GmbH firmasının 2006’dan beri Türkiye distribütörlüğünü yapmaktadır.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından verilen personel dozimetri hizmeti kapsamında 11.07.2011 tarihinde yayınlanan usul ve esaslar gereğince personel dozimetri hizmetinin özelleştirilmesiyle uzun yıllar TLD üzerine çalışan STH ve RAD-PRO International GmbH firmaları, gerek Türkiye gerekse dünya üzerindeki bilgi ve deneyimlerini birleştirerek Şubat 2013’de RADAT Dozimetri Laboratuvar Hizmetleri A.Ş.’yi kurmuşlardır.

RADAT Dozimetri Laboratuvar Hizmetleri A.Ş., radyasyonun değişik alanlarda kullanımının giderek yaygınlaşmasıyla, Radyasyon Güvenliği Yönetmeliği’nde de belirtildiği gibi kişisel doz ölçümü ve takibinin gerekliliğini savunarak hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

RADAT Dozimetri Laboratuvar Hizmetleri A.Ş, personel dozu ölçümü kapsamında; tüm vücut, cilt-ekstremite (yüzük, bilek) ve göz (lens) eşdeğer dozu ölçümü üzerine hizmet vermektedir.

Ülkemizde personel dozu ölçümü hizmeti veren ve verilerin toplandığı kurum olan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu( TAEK) ile benzer sisteme sahip olan laboratuvarımız TLD teknolojisi kullanmaktadır.

Dozimetri servisimiz, TLD dozimetrelerinin dağıtımı, toplanması, ölçülmesi, değerlendirilmesi ve raporlandırılmasını yaparak kullanıcıya elektronik rapor sunmakta ve kaydettiği verileri TAEK Merkezi Doz Kayıt Sistemi’ne aktarmaktadır. Gerekli görüldüğü durumlarda ve gelen talep(ler) doğrultusunda kullanılan dozimetrelerin ikinci kez değerlendirmesini yapmakta ve sonuçları rapor halinde kurum ya da kullanıcıya sunmaktadır.

Radat Dozimetri Laboratuvarı TÜRKAK ve TAEK tarafından gerçekleştirilen denetimlerden başarıyla geçmiş olup, TS EN ISO /IEC 17025 akreditasyon belgesini (AB-0730-T) ve 2015/DS-3 numaralı Dozimetri Servisi Uygunluk Belgesini almıştır.